Κάποια πρόταση για ακμή;

Είμαι άντρας, με ενήλικη κυστική ακμή, που εμφανίζεται μόνο στην περιοχή γύρω από το πηγούνι, η οποία εξαφανίζεται εντελώς τους καλοκαιρινούς - ζεστούς μήνες και βρίσκεται σε έξαρση το φθινόπωρο - χειμώνα.

Το καλοκαίρι, πλένω απλώς το πρόσωπό μου πρωί - βράδυ με το γνωστό Gel της La Roche Posay (το μπλε μπουκάλι των 400ml), χωρίς να χρησιμοποιώ καν ενυδατική ή οτιδήποτε άλλο και είμαι πεντακάθαρος, χωρίς ίχνος ακμής.

Μόλις όμως σκάσει ο χειμώνας, things start of get weird.
Η ακμή τους χειμερινούς μήνες βρίσκεται συνεχώς σε έξαρση, άλλοτε χαλαρή και άλλοτε φοβερά επίπονη (κύστες, φαγούρα, πόνος κλπ).
Κατά τους χειμερινούς μήνες, το πρωί πλένω το πρόσωπό μου με σκέτο νερό και το βράδυ χρησιμοποιώ το ίδιο gel. Πάλι χωρίς ενυδατική ή οτιδήποτε άλλο.

Το θέμα είναι ότι κάθε φορά που βάζω το gel, το πρόσωπό μου είναι απίστευτα ξηρό και "τραβάει", αυτός είναι και ο λόγος που το χρησιμοποιώ μία φορά την ημέρα αντί για δύο, γιατί αν το χρησιμοποιήσω δύο μου κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.

Επισκέφτηκα το μοναδικό δερματολόγο του νησιού, ο οποίος επέμενε να πάρω χάπια ισοτρετινοϊνης (accutane), τα οποία όμως του είπα ότι δε θέλω να πάρω λόγω συγκεκριμένων παρενεργειών που προκαλούν (όχι απλά ξηρότητα κλπ).
Σχεδόν νευρίασε που του είπα ότι δε θέλω να πάρω ισοτρετινοΐνη και ότι θέλω να δοκιμάσω την τύχη μου με το safe way αλλά τελικά συμφώνησε να μου προτείνει ένα skin care routine ως εναλλακτική.

Το θέμα είναι ότι χωρίς να με ρωτήσει καν τι είδους επιδερμίδα έχω, σαν ενυδατική μου πρότεινε την Uriage Rosaliane, η οποία απ' όσο ξέρω είναι για ροδόχρου ακμή και άρα δεν κάνει για την περίπτωσή μου.

Θα το εκτιμούσα αφάνταστα αν μου προτείνατε κι εσείς κάποια εναλλακτική για ενυδάτωση (ή και άλλες κρέμες πέρα από ενυδατικές).
Έχω ευαίσθητη, μικτή επιδερμίδα (το κλασικό T - λιπαρή σε κούτελο και μύτη και ξηρή σε πηγούνι και μάγουλα).

Σας ευχαριστώ!

4 Replies